Ogłoszenia duszpasterskie – 24.03.2024

Autor: , kategoria: Ogłoszenia duszpasterskie

6 Niedziela Wielkiego Postu

Chrystus w uroczysty sposób wkracza dziś do Jerozolimy. Rozentuzjazmowany tłum krzyczy: „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie”, a On witany jako Mesjasz, wie, że za kilka dni usłyszy skazujący wyrok. Jezus widzi dalej i więcej. Przemienia tragiczne okoliczności swego życia w dar miłości. Wzbudźmy w sobie pragnienie kroczenia za pokornym Chrystusem, aby uczestnicząc w Jego męce, mieć także udział w tajemnicy Jego zmartwychwstania.

Odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem, będą we wtorek od godz. 9:00.

W Wielki Czwartek, Mszą św. Krzyżma odprawioną pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie, rozpocznie się pierwszy w historii naszej archidiecezji Kongres Eucharystyczny. Trwać będzie do 15 czerwca. Módlmy się, aby ten święty czas przyczynił się do umocnienia i pogłębienia wiary u osób, które są wierzące oraz aby był natchnieniem do nawrócenia dla wszystkich poszukujących Boga.
We wszystkich parafiach w tym dniu celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczniemy ją o godz. 18:00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego „ciemnicą”. Adoracja w ciszy trwać będzie od godz. 19:30 do godz. 24:00.

W Wielki Piątek jest dzień postu ścisłego dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Post ten pozwala tylko na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu całego dnia. Natomiast wszystkich, którzy ukończyli 14 lat obowiązuje ponadto wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak we wszystkie piątki w ciągu całego roku. Niech w tym dniu towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Od godz. 7:00 nadal adorujemy indywidualnie Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 17:45.
Dzieci zapraszam w piątek na Drogę Krzyżową na godz. 12:00. Droga Krzyżowa dla starszych o godz. 15:00.
O godz. 18:00 rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, po czym odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie będzie trwać przez całą noc, aż do liturgii Wigilii Paschalnej.

Porządek adoracji:
21:00 – młodzież – przewodniczy schola
22:30 – Gronków Górny – Róże: Zofii Waliczek
24:00 – Gronków Dolny po ulicę Nowotarską – Róże: Genowefy Kopeć i Marii Lorencowicz
1:30 – Gronków Środkowy, od ul. Nowotarskiej po Kościół – Róże: Anny Baran i Władysławy Zarębczan
3:00 – Gronków Centralny, od Kościoła po skrzyżowania – Róże: Małgorzaty Zarębczan i Zofii Mrowca
4:30 – Kobylarzówka, pod Kobylarzówką – Róże: Stanisławy Wilczek i Jadwigi Nowak
6:00 – adoracja indywidualna

Serdecznie zapraszam starszą młodzież do czuwania przy Grobie Pańskim wraz z naszymi strażakami.

Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.
Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 11:00, 12:00 i 13:00.
Wieczorem o godz. 18:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię Wielkie Soboty proszę o przyniesienie świec – paschalików.

W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 7:00 procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy Eucharystię. Msza w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będzie jeszcze o godz. 10:30.
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 8:00 i 10:30. W święta nie będzie popołudniowej Mszy św.

Dziękując rodzinom za dbałość o porządek w naszym kościele i złożone ofiary, dalej troskę o czystość świątyni i terenu wokół niej, powierzamy w sobotę po wieczornej liturgii: Grażynie Jasiura, Janowi Furczoń, Andrzejowi Furczoń, Janowi Furczoń, Władysławowi Furczoń.

Opiece Matki Bożej i świętych patronów polecamy solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.

Z uwagi na Wielki Tydzień, w tym roku Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona jest z 25 marca na poniedziałek 8 kwietnia.