Ogłoszenia duszpasterskie 14.04.2019

Autor: , kategoria: Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ       14 kwiecień 2019   

  1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jego szczytem będzie święte Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych ropoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego. Mówiąc Triduum, mamy na uwadze „Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. Niech trzy święte dni: będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.
  2. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyniemy ją o g. 18:00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja trwać będzie do g. 22:00. Od 21:00 adoracji będzie przewodniczył  ks. Proboszcz.
  3. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Od g. 7:00 nadal adorujemy Pana Jezusa w Ciemnicy indywidualnie. O 15:00 w godzinie śmierci Jezusa odprawimy Drogę Krzyżową, a o 18:00 zgromadzimy się na liturgii Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, po czym odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane przy całowaniu krzyża są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Adoracja przy Grobie będzie trwać przez całą noc, aż do liturgii Wigilii Paschalnej w porządku następującym:

 

21:00 – 22:30      Młodzież – przewodniczy schola

22:30 – 24:00      Gronków Górny – Róże: Zofii Waliczek i Marii Rączka

24:00 – 1:30        Gronków Dolny po ulicę Nowotarską – Róże: Anny Pudzisz i Marii Lorencowicz

1:30 – 3:00          Gronków Środkowy, od ul. Nowotarskiej po Kościół – Róże: Anny Baran i Władysławy Zarębczan

3:00 – 4:30          Gronków Centralny, od Kościoła po skrzyżowania – Róze: Małgorzaty Zarębczan i Zofii Mrowca

4:30 – 6:00          Groń, Gronków pod Kobylarzówką – Róże: Stanisławy Wilczek i Jadwigi Nowak

6:00 – 7:00          Adoracja indywidualna

7:00                     Klasa III Gim

8:00                     Klasa VIII

9:00                     KlasaVII

10:00                   Przedszkolaki oraz Zerówka

11:00                   Klasa I

12:00                   Klasa II

13:00                   Klasa III

14:00                   Klasa IV

15:00                   Klasa V

16:00                   Klasa VI

 

  1. Tradycyjnie zapraszam naszą Straż Góralską z młodzieżą do czuwania przy Grobie Pańskim, z odpoczynkiem w  sali  domu parafialnego.
  2. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny o g. 10:30 i 12 :00. Jak każe nam polski zwyczaj dzielmy się święconką z potrzebującymi pomocy składając ją do specjalnie przygotowanego kosza w kruchcie.
  3. Wieczorem w sobotę o godz. 18:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec oraz naczyń, słoiczków na wodę chrzcielną.
  4. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 7:00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Podkreślmy rangę tego wydarzenia poprzez strój góralski, udział, orkiestry i kapeli; Straży Pożarnej, Związku Podhalan i Szkoły ze sztandarami. W tym dniu nie będzie popołudniowej Mszy św.
  5. Składając podziękowanie rodzinom za dbałość o nasz Dom Boży i złożone ofiary na nadchodzący tydzień sprzątanie i przygotowanie świątyni do świąt powierzamy w sobotę po wieczornej liturgii: Władysławie Zagata, Kazimierzowi Wasielak, Marii Fudala, Marii Niemiec, Magdalenie Walkosz, Agnieszce Zarębczan.