Ogłoszenia duszpasterskie – 29.03.2026

Autor: , kategoria: Ogłoszenia duszpasterskie

6 Niedziela Wielkiego Postu

Dzisiejsza liturgia pokazuje nam Jezusa wkraczającego do Jerozolimy wśród powszechnej radości. A jednak ta radość prowadzi nas wprost do tajemnicy krzyża. Słuchając ewangelicznego opisu, przeżyliśmy Mękę Pańską: od zdrady Judasza, przez samotną modlitwę w Ogrójcu, po sąd Piłata, biczowanie, koronę cierniową i ukrzyżowanie. Niech ten udział w liturgii poruszy nasze serca, abyśmy idąc za Jezusem, odrzucili grzech i z wdzięcznością przyjęli Jego ofiarę.

Odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem, będą we wtorek od godz. 9:00.

Za kilka dni rozpoczynamy Triduum Sacrum.
W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczniemy ją o godz. 18:00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego „ciemnicą”. Adoracja w ciszy trwać będzie od godz. 19:30 do godz. 24:00
W Wielki Piątek jest dzień postu ścisłego dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Post ten pozwala tylko na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu całego dnia. Natomiast wszystkich, którzy ukończyli 14 lat obowiązuje ponadto wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak we wszystkie piątki w ciągu całego roku. Niech w tym dniu towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Od godz. 7:00 nadal adorujemy indywidualnie Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 17:45.
Dzieci zapraszam w piątek na Drogę Krzyżową na godz. 12:00. Droga Krzyżowa dla starszych będzie o godz. 15:00.
O godz. 18:00 rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, po czym odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie będzie trwać przez całą noc i sobotę, aż do liturgii Wigilii Paschalnej.

Porządek adoracji:
21:00 – młodzież – przewodniczy schola
22:30 – Gronków Górny – Róże: Zofii Waliczek
24:00 – Gronków Dolny po ulicę Nowotarską – Róże: Genowefy Kopeć i Marii Lorencowicz
1:30 – Gronków Środkowy, od ul. Nowotarskiej po Kościół – Róże: Anny Baran i Teresy Gacek
3:00 – Gronków Centralny, od Kościoła po skrzyżowania – Róże: Małgorzaty Zarębczan i Zofii Mrowca
4:30 – Kobylarzówka i pod Kobylarzówką – Róże: Stanisławy Wilczek, Jadwigi Nowak i Michała Śliwy
6:00 – adoracja indywidualna

Serdecznie zapraszam naszych strażaków oraz starszą młodzież do czuwania przy Grobie Pańskim.
Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.
Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 11:00, 12:00 i 13:00.
Wieczorem o godz. 18:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię Wielkie Soboty proszę o przyniesienie świec – paschalików.

W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 7:00 procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy Eucharystię. Msza w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będzie jeszcze o godz. 11:00.
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 8:00 i 10:30. W święta nie będzie wieczornej Mszy św.

Dziękując rodzinom za dbałość o porządek w naszym kościele i złożone ofiary, dalej troskę o czystość świątyni i terenu wokół niej, powierzamy w sobotę po wieczornej liturgii: Zofii Gacek, Anecie Kowalczyk, Józefie Lasak, Zofii Gronka, Alicji Pilna, Ewelinie Jastrzębskiej.

Opiece Matki Bożej i świętych patronów polecamy solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.