Ogłoszenia duszpasterskie – 28.03.2021

Autor: , kategoria: Ogłoszenia duszpasterskie

6 Niedziela Wielkiego Postu

Jezus wjechał do Jerozolimy po to, by dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, kto pójdzie za Nim na serio, kto zaufa Jemu bezgranicznie. Niech ten Wieli Tydzień, który rozpoczynamy, będzie dla nas wszystkich okazją do spotkania Chrystusa, który za nas cierpiał, umarł by zapłacić za nasze grzechy i dla nas zmartwychwstał aby nam niebo otworzyć.

Szczytem Wielkiego Tygodnia będzie święte Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a zakończony w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Do tych ważnych wydarzeń przygotowują nas rekolekcje wielkopostne, które prowadzi dla nas ks. Jacek Waligóra. Naszą wdzięczność za jego posługę wyrazimy mu jutro złożoną ofiarą na tacę podczas mszy świętych o godz. 8:00, 15:00, 16:30 i 18:00.
Jutro także odwiedziny chorych w domach z Najświętszym Sakramentem od godz. 10:00 według listy odwiedzanych w pierwsze piątki. Jeśli ktoś jeszcze w naszych domach oczekuje na posługę sakramentalną, to proszę o zgłoszenie tego dziś w zakrystii.

We wtorek od godz. 16:30 zapraszam do spowiedzi dzieci z klasy 4, 5 i 6, a w środę, też od godz. 16:30 uczniów z klasy 7, 8 i młodzież.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczniemy ją o godz. 18:00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego „ciemnicą”. Adoracja w ciszy trwać będzie od godz. 19:30 do godz. 24:00.

W Wielki Piątek jest dzień postu ścisłego dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Post ten pozwala tylko na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu całego dnia. Natomiast wszystkich, którzy ukończyli 14 lat obowiązuje ponadto wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak we wszystkie piątki w ciągu całego roku. Niech w tym dniu towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Od godz. 7:00 nadal adorujemy indywidualnie Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 17:45.
Dzieci zapraszam w piątek na Drogę Krzyżową na godz. 12:00. Droga Krzyżowa dla starszych o godz. 15:00.
O godz. 18:00 rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, po czym odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie będzie trwać przez całą noc, aż do liturgii Wigilii Paschalnej. Ze względów sanitarnych nie całujemy Krzyża podczas Jego adoracji.

Porządek adoracji:
21:00 – młodzież – przewodniczy schola
22:30 – Gronków Górny – Róże: Zofii Waliczek i Marii Rączka
24:00 – Gronków Dolny po ulicę Nowotarską – Róże: Anny Pudzisz i Marii Lorencowicz
1:30 – Gronków Środkowy, od ul. Nowotarskiej po Kościół – Róże: Anny Baran i Władysławy Zarębczan
3:00 – Gronków Centralny, od Kościoła po skrzyżowania – Róże: Małgorzaty Zarębczan i Zofii Mrowca
4:30 – Groń, Gronków pod Kobylarzówką – Róże: Stanisławy Wilczek i Jadwigi Nowak
6:00 – adoracja indywidualna

Zapraszam Straż Góralską z młodzieżą do czuwania przy Grobie Pańskim, z odpoczynkiem w sali domu parafialnego.

Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.
Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli błogosławieństwo pokarmów będzie na zewnątrz świątyni.

Wieczorem o godz. 18:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec – paschalików.

W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 7:00 procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy Eucharystię. Msze w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będą jeszcze o godz. 10:00 i 11:30.
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 7:00, 8:00, 10:30 i 11:30.
W święta nie będzie popołudniowej Mszy św.

Dziękując rodzinom za dbałość o porządek w naszym kościele i złożone ofiary, dalej troskę o czystość świątyni i terenu wokół niej, powierzamy w sobotę po wieczornej liturgii: Małgorzacie Kołodziej, Iwonie Kobylarczyk, Krzysztofowi Wilczek, Dariuszowi Roszczak, Józefowi Koblarczyk.

Opiece Matki Bożej i świętych patronów polecamy solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.